Heron B4400-01 Drawer Nightstand
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Heron B4400-54 Complete Queen Panel Bed with Regular Rails
Heron B4400-10TT Two Tone Drawer Chest
Heron B4400-55 Complete Queen Panel Bed with Storage Rails
Heron B4400-75 Complete Cal.King Panel Bed with Storage Rails
Heron B4400-64 Complete King Panel Bed with Regular Rails
Heron B4400-59B Complete Queen Lamp Panel Storage Bed
Heron B4400-40 Landscape Mirror
Heron B4400-69B Complete King Lamp Panel Storage Bed
Heron B4400-65 Complete King Panel Bed with Storage Rails
Heron B4400-20TT Two Tone Drawer Dresser
Heron B4400-13 Door Chest
Items We Think You Will Love..
Gallagher Nightstand – GALNH5760
Alana Nightstand
McCoy 2-Drawer Nightstand with USB in Antique White
Vintage Series Open Night Stand – Black
Colorado City 2-Drawer Nightstand with USB in Charcoal
Islamorada 1-drawer / 2-door Electrified Coastal Nightstand
Cape May Electrified Nightstand
Avalanche 3-Drawer Nightstand with USB in Antique White
Miramar Electrified 3-drawer Woven Nightstand
Ocean Isles 1 Drawer Woven Nightstand W/ Power And Usb A + C
Rio Nightstand with Electronic Features in Black
Amish Highlands Nightstand – AHINT5750
Heron B4400-01 Drawer Nightstand
Product Details
| Dimensions | 29″W x 17″D x 28″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 73.66cm W x 43.18cm D x 71.12cm H |
| Construction & Features | 3 drawers with felt lined top drawer |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | weight capacity: 50 lbs for top |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 29 × 28 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Chalk White, Dovetail Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Heron Cove B4400 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Heron B4400-01 Drawer Nightstand from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.