Willowbrook B5324-01 Drawer Nightstand
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Willowbrook B5324-75 Complete Cal.King Panel Bed w/Upholstered Headboard
Willowbrook B5324-75A Complete Cal.King Panel Storage Bed w/Upholstered Headboard
Willowbrook B5324-54A Complete Queen Panel Storage Bed
Willowbrook B5324-74 Complete Cal.King Panel Bed
Willowbrook B5324-65 Complete King Panel Bed w/Upholstered Headboard
Willowbrook B5324-64B Complete King Wall Bed
Willowbrook B5324-40 Landscape Mirror
Willowbrook B5324-74A Complete Cal.King Panel Storage Bed
Willowbrook B5324-64A Complete King Panel Storage Bed
Willowbrook B5324-05T Wood Open Nightstand Hutch w/Lamp SU
Willowbrook B5324-54B Complete Queen Wall Bed
Items We Think You Will Love..
Vintage Series Open Night Stand – Black
Alana Nightstand
Adamstown Nightstand – ADANT5750
Ralston Nightstand – RANDA5750
Rio Nightstand with Electronic Features in Black
Glacier Point Nightstand – GLPGR5750
Islamorada 1-drawer / 2-door Electrified Coastal Nightstand
Geo Heights Nightstand – GEOBT5750
Westland 2-Drawer Nightstand in Almond
Canterbury 2-Drawer Nightstand with USB in Grey
Bridgestone 2-Drawer Nightstand with USB in Black
Monterey 2 Drawer Electrified Nightstand
Willowbrook B5324-01 Drawer Nightstand
Product Details
| Dimensions | 28″W x 17.25″D x 28.75″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 71.12cm W x 43.81cm D x 73.03cm H |
| Construction & Features | 2 drawers with appearance of 3 drawers , including 1 felt lined top drawer |
| Construction & Features | tinted drawers w/english dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | wire management |
| Construction & Features | USB charger and type C |
| Construction & Features | weight capacity: 50 lbs for top |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.25 × 28 × 28.75 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Egg Shell White w/slight rub through, M10868 Natural Fabric |
| Style | Transitional |
| Collection | Willowbrook B5324 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Willowbrook B5324-01 Drawer Nightstand from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.