Willowbrook B5324-64B Complete King Wall Bed
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Willowbrook B5324-54B Complete Queen Wall Bed
Willowbrook B5324-65B Complete King Wall Bed w/Upholstered HB
Willowbrook B5324-54A Complete Queen Panel Storage Bed
Willowbrook B5324-65 Complete King Panel Bed w/Upholstered Headboard
Willowbrook B5324-05T Wood Open Nightstand Hutch w/Lamp SU
Willowbrook B5324-74A Complete Cal.King Panel Storage Bed
Willowbrook B5324-75A Complete Cal.King Panel Storage Bed w/Upholstered Headboard
Willowbrook B5324-01 Drawer Nightstand
Willowbrook B5324-75B Complete Cal.King Wall Bed w/Upholstered HB
Willowbrook B5324-75 Complete Cal.King Panel Bed w/Upholstered Headboard
Willowbrook B5324-65A Complete King Panel Storage Bed w/Upholstered Headboard
Willowbrook B5324-74B Complete Cal.King Wall Bed
Items We Think You Will Love..
Amish Highlands King Arch Panel Bed – AHINT5170
Glacier Point Gj Queen Storage Bed – GLPGJ5031
Surfside Bed
Bridgestone Queen Panel Bed in Black
Adamstown Queen Panel Bed – ADANT5070
Adamstown King Storage Bed – ADANT5171
Gallagher Cal King Storage Bed – GALNH5231
McCoy Queen Storage Bed in Charcoal
Geo Heights Queen Panel Bed – GEOBT5030
McCoy King Storage Bed in Charcoal
Bridgestone King Panel Bed in Black
Geo Heights King Panel Bed – GEOBT5130
Willowbrook B5324-64B Complete King Wall Bed
Product Details
| Dimensions | 130.13″W x 86.75″D x 62″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 330.53cm W x 220.34cm D x 157.48cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slats with support legs |
| Construction & Features | floor protectors |
| Construction & Features | configuring with 2 open nightstands and hutches on sides |
| Construction & Features | Features of Open Nighstand and Hutch: |
| Construction & Features | 1 felt lined drawer on top |
| Construction & Features | 2 fixed bottom wood shelves |
| Construction & Features | tinted drawer w/english dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | wire management |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | USB charger |
| Construction & Features | weight capacity: 50 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
| Construction & Features | 1 metal lamp shade on top |
| Construction & Features | 3-way touch lighting control and 1 LED light w/wire management |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 86.75 × 130.13 × 62 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Egg Shell White w/slight rub through, M10868 Natural Fabric |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Willowbrook B5324 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Willowbrook B5324-64B Complete King Wall Bed from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.