Bay D4398-68 Bench w/Upholstered Seat
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Bay D4398-79 Bench w/Back
Bay D4398-14 Buffet
Bay D4398-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
Bay D4398-65 Step Up Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Bay D4398-82 Counter Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Bay D4398-67 Curved Bench w/Upholstered Seat
Bay D4398-25 Trestle Dining Table
Bay D4398-42 Counter Table
Bay D4398-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Items We Think You Will Love..
Double Bridge Counter Bench (RTA)
British Isles Mb Slatback Sidechair – BRIMB267K
Lawson Bench (RTA)
British Isles Ob Slatback Sidechair – BRIOB267K
Bennett Ladderback Upholstered Arm Chair – BENSQ236K
Bennett Upholstered Bench – BENSQ295K
Anacortes Upholstered Ladderback Side Chair – ANASM245K
British Isles Co Slatback Sidechair – BRICO267K
Bremerton So Splatback Chair – BRMSO235K
Anacortes Dt Bench – ANADT296K
British Isles Co Napoleon Sidechair – BRICO285K
Lawson Counter Bench (RTA)
Bay D4398-68 Bench w/Upholstered Seat
Product Details
| Dimensions | 58″W x 17″D x 19″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 147.32cm W x 43.18cm D x 48.26cm H |
| Construction & Features | upholstered seat |
| Construction & Features | 2 drawers |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | metal bottom stretcher |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 500 lbs |
| Weight | 500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 58 × 19 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Aged Bronze Metal, Baja Fog Fabric, Toasted Nutmeg |
| Style | Transitional |
| Collection | Bay Creek D4398 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Bay D4398-68 Bench w/Upholstered Seat from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.