Bay D4398-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Bay D4398-42 Counter Table
Bay D4398-79 Bench w/Back
Bay D4398-82 Counter Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Bay D4398-67 Curved Bench w/Upholstered Seat
Bay D4398-25 Trestle Dining Table
Bay D4398-68 Bench w/Upholstered Seat
Bay D4398-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
Bay D4398-65 Step Up Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Bay D4398-14 Buffet
Items We Think You Will Love..
Anacortes Shasta Side Chair – ANASM255K
Bremerton So Splatback Chair – BRMSO235K
Bennett Upholstered Bench – BENSQ295K
Farmhouse Windsor Back Side Chair
Beacon Slatback Chair With Wood Seat – BEAPW265K
Lawson Splat Back Side Chair (RTA)
Double Bridge Counter Bench (RTA)
Bremerton Wg Slatback Chair – BRMWG243K
Bennett Ladderback Upholstered Side Chair – BENSQ235K
Anacortes Dt Ladderback Uph Seat Chair – ANADT245K
British Isles Ob Napoleon Sidechair – BRIOB285K
Anacortes Bench – ANASM296K
Bay D4398-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Product Details
| Dimensions | 19.75″W x 23.25″D x 40″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 50.16cm W x 59.05cm D x 101.6cm H |
| Construction & Features | upholstered seat and wood back |
| Construction & Features | wood stretcher from front to back |
| Construction & Features | floor protectors |
| Construction & Features | weight capacity: 300 lbs |
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 19.75 × 40 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Aged Bronze Metal, Baja Fog Fabric, Toasted Nutmeg |
| Style | Transitional |
| Collection | Bay Creek D4398 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Bay D4398-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn) from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.