Bellamy D2491-60 Dining Side Chair (2/ctn)
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Bellamy D2491-79 Bench w/Back
Bellamy D2491-20 Rectangular Dining Table
Bellamy D2491-01T Dining Cabinet Top SU
Bellamy D2491-01B Dining Cabinet Base SU
Bellamy D4796-63 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
Bellamy D2491-22 48″ Round Dining Table
Bellamy D2491-01 Cabinet
Bellamy D2491-64 Dining Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Bellamy D2491-04 Buffet Curio
Bellamy D2491-15 Server
Items We Think You Will Love..
Bremerton Wg Slatback Chair – BRMWG243K
Bennett Ladderback Upholstered Arm Chair – BENSQ236K
Beacon Slatback Chair With Wood Seat – BEAPW265K
Double Bridge Splat Back Side Chair (RTA)
Bennett Upholstered Bench – BENSQ295K
Anacortes Upholstered Ladderback Side Chair – ANASM245K
British Isles Co Slatback Sidechair – BRICO267K
British Isles Ob Napoleon Sidechair – BRIOB285K
British Isles Mb Slatback Sidechair – BRIMB267K
Farmhouse Windsor Back Arm Chair
Lawson Counter Bench (RTA)
Barbossa Panel Back Uph Seat Chair – BABDC298K
Bellamy D2491-60 Dining Side Chair (2/ctn)
Product Details
| Dimensions | 19″W x 21″D x 38.5″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 48.26cm W x 53.34cm D x 97.79cm H |
| Construction & Features | wood seat and slat back |
| Construction & Features | wood stretcher |
| Construction & Features | floor protectors |
| Construction & Features | weight capacity: 300 lbs |
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 19 × 38.5 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Peppercorn |
| Style | Traditional |
| Collection | Bellamy D2491 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Bellamy D2491-60 Dining Side Chair (2/ctn) from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.