Bellamy D2491-22 48″ Round Dining Table
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Bellamy D2491-60 Dining Side Chair (2/ctn)
Bellamy D2491-20 Rectangular Dining Table
Bellamy D2491-01 Cabinet
Bellamy D4796-63 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
Bellamy D2491-01B Dining Cabinet Base SU
Bellamy D2491-15 Server
Bellamy D2491-79 Bench w/Back
Bellamy D2491-04 Buffet Curio
Bellamy D2491-01T Dining Cabinet Top SU
Bellamy D2491-64 Dining Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Items We Think You Will Love..
British Isles Ob Dropleaf Table – BRIOB6100
Farmhouse Trestle Table
British Isles Mb Extending Leg Table – BRIMB6310
British Isles Mb Dropleaf Table – BRIMB6100
Beacon Leg Table – BEAPW6300
British Isles Ob Extending Leg Table – BRIOB6310
Cattail Bungalow Amber Trestle Dining Table – CATAM6300
Cattail Bungalow Natural Trestle Dining Table – CATNT6300
Bellamy D2491-22 48″ Round Dining Table
Product Details
| Dimensions | 48″W x 48″D x 30″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 121.92cm W x 121.92cm D x 76.2cm H |
| Construction & Features | wood top |
| Construction & Features | wood base |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top |
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 48 × 30 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Peppercorn |
| Style | Traditional |
| Collection | Bellamy D2491 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Bellamy D2491-22 48″ Round Dining Table from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.