Bronwyn D4436-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Bronwyn D4436-79 Bench w/Back
Bronwyn D4436-20 Rectangular Dining Table
Bronwyn D4436-42 Rectangular Counter Height Table
Bronwyn D4436-60 Dining Side Chair (2/ctn)
Bronwyn D4436-22 48″ Round Dining Table
Bronwyn D4436-15 Server
Bronwyn D4436-23 Round Dining Table
Bronwyn D4436-01 Dining Cabinet
Bronwyn D4436-80 Counter Chair (2/ctn)
Bronwyn D4436-01B Wood Dining Cabinet Base SU
Bronwyn D4436-04 Buffet Curio
Bronwyn D4436-01T Wood Dining Cabinet Top SU
Items We Think You Will Love..
Bennett Ladderback Side Chair – BENSQ255K
Bremerton Wg Slatback Chair – BRMWG243K
Bennett Ladderback Arm Chair – BENSQ256K
British Isles Ob Slatback Sidechair – BRIOB267K
British Isles Ob Napoleon Sidechair – BRIOB285K
British Isles Mb Slatback Sidechair – BRIMB267K
Farmhouse Windsor Back Side Chair
Lawson Bench (RTA)
Double Bridge Splat Back Side Chair (RTA)
Bremerton So Splatback Chair – BRMSO235K
Beacon Slatback Chair With Wood Seat – BEAPW265K
Anacortes Bench – ANASM296K
Bronwyn D4436-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
Product Details
| Dimensions | 23″W x 29″D x 45″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 58.42cm W x 73.66cm D x 114.3cm H |
| Construction & Features | fully upholstery on seat and back |
| Construction & Features | wood legs |
| Construction & Features | floor protectors |
| Construction & Features | weight capacity: 300 lbs |
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29 × 23 × 45 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Alabaster, Antique Brass w/Pewter Overlay, Baja Natural Fabric, Toasted Nutmeg |
| Style | Traditional |
| Collection | Bronwyn D4436 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Bronwyn D4436-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn) from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.