Bronwyn D4436-22 48″ Round Dining Table
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Bronwyn D4436-23 Round Dining Table
Bronwyn D4436-01T Wood Dining Cabinet Top SU
Bronwyn D4436-79 Bench w/Back
Bronwyn D4436-04 Buffet Curio
Bronwyn D4436-42 Rectangular Counter Height Table
Bronwyn D4436-01B Wood Dining Cabinet Base SU
Bronwyn D4436-15 Server
Bronwyn D4436-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
Bronwyn D4436-60 Dining Side Chair (2/ctn)
Bronwyn D4436-80 Counter Chair (2/ctn)
Bronwyn D4436-63 Dining Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Bronwyn D4436-20 Rectangular Dining Table
Items We Think You Will Love..
Beacon Leg Table – BEAPW6300
Farmhouse Gathering Table
Beacon Dinette – BEAPW6020
British Isles Ob Extending Leg Table – BRIOB6310
Bremerton So Trestle Table – BRMSO6330
Barbossa Leg Table – BABDC6300
British Isles Ob Dropleaf Table – BRIOB6100
Anacortes Pedestal Table – ANASM6200
Farmhouse Fixed Top Trestle Table
Cattail Bungalow Amber Trestle Dining Table – CATAM6300
Bronwyn D4436-22 48″ Round Dining Table
Product Details
| Dimensions | 48″W x 48″D x 30″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 121.92cm W x 121.92cm D x 76.2cm H |
| Construction & Features | wood top |
| Construction & Features | wood base |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top |
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 48 × 30 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Alabaster, Antique Brass w/Pewter Overlay, Baja Natural Fabric, Toasted Nutmeg |
| Style | Traditional |
| Collection | Bronwyn D4436 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Bronwyn D4436-22 48″ Round Dining Table from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.