Charleston D5611-68GY Bench w/Upholstered Seat
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Charleston D5611-20GY Rectangular Dining Table
Charleston D5611-68WH w/Upholstered Seat – White
Charleston D5611-22WH 48″ Round Dining Table
Charleston D5611-15GY Server
Charleston D5611-22GY 48″ Round Dining Table
Charleston D5611-20WH Rectangular Dining Table
Charleston D5611-62WH Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn) A-White
Charleston D5611-15WH Server
Charleston D5611-62GY Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn) A- Grey
Items We Think You Will Love..
British Isles Mb Napoleon Sidechair – BRIMB285K
Anacortes Bench – ANASM296K
Lawson Counter Bench (RTA)
Double Bridge Upholstered Side Chair (RTA)
Bennett Upholstered Bench – BENSQ295K
Anacortes Shasta Side Chair – ANASM255K
Bremerton Wg Slatback Chair – BRMWG243K
Bennett Ladderback Upholstered Side Chair – BENSQ235K
British Isles Mb Slatback Sidechair – BRIMB267K
Bennett Ladderback Upholstered Arm Chair – BENSQ236K
Bremerton So Splatback Chair – BRMSO235K
British Isles Co Napoleon Sidechair – BRICO285K
Charleston D5611-68GY Bench w/Upholstered Seat
Product Details
| Dimensions | 54″W x 16″D x 19″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 137.16cm W x 40.64cm D x 48.26cm H |
| Construction & Features | upholstered seat |
| Construction & Features | wood stretchers |
| Construction & Features | floor protectors |
| Weight | 36.38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 54 × 19 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Gray |
| Detail Color | Harbor Gray, Hoffman Whip Fabric, White Dove |
| Style | Traditional |
| Collection | Charleston D5611 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Charleston D5611-68GY Bench w/Upholstered Seat from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.