Charleston D5611-20WH Rectangular Dining Table
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Charleston D5611-68WH w/Upholstered Seat – White
Charleston D5611-15WH Server
Charleston D5611-20GY Rectangular Dining Table
Charleston D5611-22WH 48″ Round Dining Table
Charleston D5611-22GY 48″ Round Dining Table
Charleston D5611-62GY Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn) A- Grey
Charleston D5611-62WH Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn) A-White
Charleston D5611-68GY Bench w/Upholstered Seat
Charleston D5611-15GY Server
Items We Think You Will Love..
British Isles Ob Dropleaf Table – BRIOB6100
Farmhouse Trestle Table
Cattail Bungalow Amber Trestle Dining Table – CATAM6300
Bristol Point Wg Extending Gathering Leg Table – BTLWG6750
British Isles Mb Extending Leg Table – BRIMB6310
British Isles Co Extending Leg Table – BRICO6310
Bennett Pedestal Extension Table – BENSQ6250
Anacortes Leg Table – ANASM6340
Anacortes Pedestal Table – ANASM6200
Beacon Leg Table – BEAPW6300
Casual Loft Trestle Table – CAURH617L
Charleston D5611-20WH Rectangular Dining Table
Product Details
| Dimensions | 72″W x 38″D x 30″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 182.88cm W x 96.52cm D x 76.2cm H |
| Construction & Features | table can be extended to 90″x38″x30″ with one removable ext. leaf (18″/pc) |
| Construction & Features | metal slide |
| Construction & Features | wood legs |
| Construction & Features | levelers |
| Weight | 125.66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 72 × 30 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Harbor Gray, Hoffman Whip Fabric, White Dove |
| Style | Traditional |
| Collection | Charleston D5611 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Charleston D5611-20WH Rectangular Dining Table from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.