Lorelei D5893-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Lorelei D5893-20 Rectangular Dining Table
Lorelei D5893-24 54″ Round Dining Table
Lorelei D5893-12 Sideboard
Lorelei D5893-15 Server
Lorelei D5893-63 Dining Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Items We Think You Will Love..
British Isles Co Slatback Sidechair – BRICO267K
Newport Splat Back Side Chair (RTA)
Bremerton Wg Slatback Chair – BRMWG243K
Anacortes Upholstered Ladderback Side Chair – ANASM245K
Bennett Ladderback Arm Chair – BENSQ256K
Lawson Bench (RTA)
Farmhouse Windsor Back Side Chair
Bremerton So Splatback Chair – BRMSO235K
Lawson Bench (RTA)
Bennett Ladderback Upholstered Arm Chair – BENSQ236K
British Isles Ob Napoleon Sidechair – BRIOB285K
Anacortes Bench – ANASM296K
Lorelei D5893-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
Product Details
| Dimensions | 20.38″W x 24.75″D x 34.75″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 51.77cm W x 62.87cm D x 88.27cm H |
| Construction & Features | upholstered seat and back |
| Construction & Features | floor protectors |
| Weight | 61.73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.75 × 20.38 × 34.75 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | A3140-2A (Sandshell) CO Fabric, Misty Cloud |
| Style | Transitional |
| Collection | Lorelei D5893 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Lorelei D5893-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn) from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.