Lorelei D5893-24 54″ Round Dining Table
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Lorelei D5893-12 Sideboard
Lorelei D5893-15 Server
Lorelei D5893-20 Rectangular Dining Table
Lorelei D5893-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
Lorelei D5893-63 Dining Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Items We Think You Will Love..
Casual Loft Trestle Table – CAURH617L
Anacortes Dt Trestle Table – ANADT6300
British Isles Mb Extending Leg Table – BRIMB6310
British Isles Co Dropleaf Table – BRICO6100
Bremerton Wg Trestle Table – BRMWG6330
Cattail Bungalow Natural Trestle Dining Table – CATNT6300
Anacortes Dt Leg Table – ANADT6340
Bennett Pedestal Extension Table – BENSQ6250
Beacon Dinette – BEAPW6020
Bristol Point Wg Extending Gathering Leg Table – BTLWG6750
Beacon Leg Table – BEAPW6300
Lorelei D5893-24 54″ Round Dining Table
Product Details
| Dimensions | 54″W x 54″D x 29.75″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 137.16cm W x 137.16cm D x 75.56cm H |
| Construction & Features | table can be extended to 72″x54″x29.75″ with one center removable ext. leaf (18″/pc) |
| Construction & Features | metal slide with self-driven guides |
| Construction & Features | resin base |
| Construction & Features | levelers |
| Dimensions | 54 × 54 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | A3140-2A (Sandshell) CO Fabric, Misty Cloud |
| Style | Transitional |
| Collection | Lorelei D5893 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Lorelei D5893-24 54″ Round Dining Table from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.