Roxbury D5011-78 Bench w/Upholstered Seat & Back
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Roxbury D5011-20P Wood Rectangular Dining Table Posts KD
Roxbury D5011-20 Rectangular Dining Table
Roxbury D5011-13 Four Door Buffet
Roxbury D5011-14 Buffet
Roxbury D5011-73 Dining Arm Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Items We Think You Will Love..
Newport Dining Bench
Bennett Ladderback Upholstered Side Chair – BENSQ235K
Bennett Upholstered Bench – BENSQ295K
British Isles Mb Slatback Sidechair – BRIMB267K
Farmhouse Windsor Back Arm Chair
Double Bridge Upholstered Side Chair (RTA)
British Isles Ob Slatback Sidechair – BRIOB267K
Bremerton So Splatback Chair – BRMSO235K
Double Bridge Splat Back Side Chair (RTA)
Farmhouse Windsor Back Side Chair
Lawson Bench (RTA)
Bennett Ladderback Arm Chair – BENSQ256K
Roxbury D5011-78 Bench w/Upholstered Seat & Back
Product Details
| Dimensions | 68.13″W x 25″D x 38″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 173.05cm W x 63.5cm D x 96.52cm H |
| Construction & Features | upholstered seat and back |
| Construction & Features | nail head decoration on upholstered back |
| Construction & Features | floor protectors |
| Construction & Features | weight capacity: 500 lbs |
| Weight | 500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 68.13 × 38 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | 9287-3 Fabric, Antique Bronze, Homestead Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Roxbury Manor D5011 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Roxbury D5011-78 Bench w/Upholstered Seat & Back from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.