Roxbury D5011-73 Dining Arm Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Roxbury D5011-13 Four Door Buffet
Roxbury D5011-20P Wood Rectangular Dining Table Posts KD
Roxbury D5011-20 Rectangular Dining Table
Roxbury D5011-78 Bench w/Upholstered Seat & Back
Roxbury D5011-14 Buffet
Items We Think You Will Love..
British Isles Ob Slatback Sidechair – BRIOB267K
Beacon Slatback Chair With Wood Seat – BEAPW265K
Lawson Counter Bench (RTA)
Bremerton So Splatback Chair – BRMSO235K
Anacortes Dt Ladderback Uph Seat Chair – ANADT245K
Bennett Ladderback Upholstered Side Chair – BENSQ235K
Newport Splat Back Side Chair (RTA)
Double Bridge Upholstered Side Chair (RTA)
Double Bridge Splat Back Side Chair (RTA)
Anacortes Upholstered Ladderback Side Chair – ANASM245K
Anacortes Shasta Side Chair – ANASM255K
British Isles Ob Napoleon Sidechair – BRIOB285K
Roxbury D5011-73 Dining Arm Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Product Details
| Dimensions | 21″W x 27″D x 40″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 53.34cm W x 68.58cm D x 101.6cm H |
| Construction & Features | upholstered seat and back |
| Construction & Features | nail head decoration on upholstered back |
| Construction & Features | floor protectors |
| Construction & Features | weight capacity: 300 lbs |
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 21 × 40 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | 9287-3 Fabric, Antique Bronze, Homestead Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Roxbury Manor D5011 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Roxbury D5011-73 Dining Arm Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn) from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.