Westley D4399-67 Curved Bench w/Upholstered Seat
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Westley D4399-14 Buffet
Westley D4399-65 Step Up Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Westley D4399-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
Westley D4399-27 52″ Round Dining Table
Westley D4399-68 Bench w/Upholstered Seat
Westley D4399-42 Counter Table
Westley D4399-79 Bench w/Back
Westley D4399-82 Counter Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Westley D4399-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Westley D4399-25 Trestle Dining Table
Items We Think You Will Love..
Bennett Ladderback Upholstered Arm Chair – BENSQ236K
Barbossa Panel Back Uph Seat Chair – BABDC298K
Lawson Counter Bench (RTA)
Bremerton Wg Slatback Chair – BRMWG243K
Anacortes Bench – ANASM296K
British Isles Co Napoleon Sidechair – BRICO285K
Double Bridge Splat Back Side Chair (RTA)
Bennett Ladderback Arm Chair – BENSQ256K
Lawson Counter Bench (RTA)
Beacon Slatback Chair With Wood Seat – BEAPW265K
Lawson Splat Back Side Chair (RTA)
Anacortes Dt Ladderback Uph Seat Chair – ANADT245K
Westley D4399-67 Curved Bench w/Upholstered Seat
Product Details
| Dimensions | 52″W x 21.75″D x 19″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 132.08cm W x 55.24cm D x 48.26cm H |
| Construction & Features | upholstered seat |
| Construction & Features | wood stretcher |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | metal decoration on base |
| Construction & Features | weight capacity: 500 lbs |
| Weight | 500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.75 × 52 × 19 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Aged Pewter Metal, Baja Fog Fabric, Graphite |
| Style | Industrial |
| Collection | Westley Falls D4399 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Westley D4399-67 Curved Bench w/Upholstered Seat from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.