Westley D4399-27 52″ Round Dining Table
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Westley D4399-25 Trestle Dining Table
Westley D4399-68 Bench w/Upholstered Seat
Westley D4399-65 Step Up Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Westley D4399-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
Westley D4399-14 Buffet
Westley D4399-79 Bench w/Back
Westley D4399-67 Curved Bench w/Upholstered Seat
Westley D4399-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Westley D4399-42 Counter Table
Westley D4399-82 Counter Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Items We Think You Will Love..
Casual Loft Trestle Table – CAURH617L
British Isles Ob Extending Leg Table – BRIOB6310
Anacortes Leg Table – ANASM6340
Bristol Point Wg Extending Gathering Leg Table – BTLWG6750
Anacortes Dt Trestle Table – ANADT6300
Chesney High Low Convertible Height Storage Table – CHSFB6300
Bennett Trestle Table – BENSQ6300
Bristol Point Wg Extending Leg Table – BTLWG6320
Beacon Leg Table – BEAPW6300
Barbossa Leg Table – BABDC6300
British Isles Mb Dropleaf Table – BRIMB6100
Westley D4399-27 52″ Round Dining Table
Product Details
| Dimensions | 52″W x 52″D x 30″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 132.08cm W x 132.08cm D x 76.2cm H |
| Construction & Features | metal decoration on base |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top |
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 52 × 52 × 30 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Aged Pewter Metal, Baja Fog Fabric, Graphite |
| Style | Transitional |
| Collection | Westley Falls D4399 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Westley D4399-27 52″ Round Dining Table from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.