Durango D5133-14H Buffet with Hutch
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Durango D5133-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Durango D5133-21 Trestle Dining Table
Durango D5133-18 Wood Hutch SU
Durango D5133-63 Dining Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Durango D5133-76 Upholstered Host Arm Chair (2/ctn)
Durango D5133-14 Buffet
Items We Think You Will Love..
Barbossa Server – BABDC9010
British Isles Mb Wine Server – BRIMB9010
Island Breeze 2-basket Storage Cabinet
Island Breeze 4-basket Vertical Storage Cabinet
Bremerton Wg Server – BRMWG9020
Esmond Sideboard – ESMNT9020
Beacon Sideboard – BEAPW9010
Anacortes Server – ANASM9010
Treasures Hutch – Oak
Kingston Server – KIGDG9010
Durango D5133-14H Buffet with Hutch
Product Details
| Dimensions | 68.63″W x 20″D x 88″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 174.32cm W x 50.8cm D x 223.52cm H |
| Construction & Features | metal decoration on top crown |
| Construction & Features | 3 wood framed tempered glass top & bottom doors ; 2 wood framed tempered glass shelves w/plate grooves and 1 mirror panel on back behind each door |
| Construction & Features | 3-way touch lighting control and 3 LED lights |
| Construction & Features | tempered glass panels on sides |
| Construction & Features | weight capacity: 100 lbs for each shelf |
| Construction & Features | 3 felt lined top drawers |
| Construction & Features | 1 adj. wood shelf behind each side wood door |
| Construction & Features | 1 adj. wood shelf behind 2 center wood doors |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top |
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 68.63 × 88 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Antique Brass, Clear Glass/Mirror, Elk Fabric, Hickory PU, Willadeene Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Durango D5133 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Durango D5133-14H Buffet with Hutch from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.