Durango D5133-14 Buffet
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Durango D5133-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Durango D5133-63 Dining Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Durango D5133-18 Wood Hutch SU
Durango D5133-76 Upholstered Host Arm Chair (2/ctn)
Durango D5133-14H Buffet with Hutch
Durango D5133-21 Trestle Dining Table
Items We Think You Will Love..
Bremerton So Server – BRMSO9020
Cattail Bungalow Natural Sideboard – CATNT9010
Cattail Bungalow Amber Sideboard – CATAM9010
Bristol Point Wg Wine Server – BTLWG9010
Double Bridge Sideboard
Island Breeze 4-basket Vertical Storage Cabinet
Newport Server
Henderson Sideboard – HDNMB9010
Kingston Server – KIGDG9010
Anacortes Kitchen Island – ANASM9080
Durango D5133-14 Buffet
Product Details
| Dimensions | 68.63″W x 20″D x 36″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 174.32cm W x 50.8cm D x 91.44cm H |
| Construction & Features | 3 felt lined top drawers |
| Construction & Features | 1 adj. wood shelf behind each side wood door |
| Construction & Features | 1 adj. wood shelf behind 2 center wood doors |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top |
| Weight | 157.63 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 68.63 × 36 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Antique Brass, Clear Glass/Mirror, Elk Fabric, Hickory PU, Willadeene Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Durango D5133 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Durango D5133-14 Buffet from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.