Harper D5321-15H Server with Hutch
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Harper D5321-21 Trestle Dining Table
Harper D5321-63 Dining Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Harper D5321-22 48″ Round Dining Table
Harper D5321-15 Wood Server SU
Harper D5321-14 Buffet
Harper D5321-64 Dining Side Chair w/Uph.Seat&Wood WindsorBack(2/ctn)
Harper D5321-62 Dining Side Chair with Upholstered Seat (2/ctn)
Harper D5321-18 Wood Hutch SU
Items We Think You Will Love..
Island Breeze 3-basket Storage Cabinet
Beacon Sideboard – BEAPW9010
Anacortes Dt Server – ANADT9010
Cattail Bungalow Amber Sideboard – CATAM9010
Farmhouse Server
British Isles Ob Wine Server – BRIOB9010
Kingston Server – KIGDG9010
Treasures Buffet – Oak
Casual Loft Server – CAURH9010
Treasures Hutch – Oak
Newport Server
Harper D5321-15H Server with Hutch
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Construction & Features | 2 metal framed tempered glass doors. |
|---|---|
| Construction & Features | 3 adj. wood shelves w/plate grooves behind each side door. |
| Construction & Features | 1 fixed wood shelf and 4 adj. wood shelves for wine storage in the center. |
| Construction & Features | weight capacity: 100 lbs for each shelf. |
| Construction & Features | 5 drawers with appearance of 7 drawers , including 3 felt lined top drawers. |
| Construction & Features | 2 wood doors on sides ; 1 adj. wood shelf behind each door. |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back. |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides. |
| Construction & Features | sealed case piece. |
| Construction & Features | metal caps on top edges and feet. |
| Construction & Features | levelers. |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top, 100 lbs for each shelf. |
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 54 × 86.5 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Forged Iron, Natural Fabric, Silo White, Textured Glass |
| Style | Transitional |
| Collection | Harper Springs D5321 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Harper D5321-15H Server with Hutch from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.