Harper D5321-22 48″ Round Dining Table
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Harper D5321-15 Wood Server SU
Harper D5321-21 Trestle Dining Table
Harper D5321-62 Dining Side Chair with Upholstered Seat (2/ctn)
Harper D5321-64 Dining Side Chair w/Uph.Seat&Wood WindsorBack(2/ctn)
Harper D5321-63 Dining Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Harper D5321-18 Wood Hutch SU
Harper D5321-14 Buffet
Harper D5321-15H Server with Hutch
Items We Think You Will Love..
British Isles Ob Extending Leg Table – BRIOB6310
Anacortes Pedestal Table – ANASM6200
Anacortes Trestle Table – ANASM6300
Bennett Pedestal Extension Table – BENSQ6250
British Isles Co Extending Leg Table – BRICO6310
British Isles Ob Dropleaf Table – BRIOB6100
Bremerton Wg Trestle Table – BRMWG6330
Farmhouse Trestle Table
Farmhouse Fixed Top Trestle Table
Beacon Leg Table – BEAPW6300
Harper D5321-22 48″ Round Dining Table
Product Details
| Construction & Features | pine veneer and MDF top. |
|---|---|
| Construction & Features | wood base. |
| Construction & Features | metal caps on feet. |
| Construction & Features | levelers. |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top. |
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 48 × 30 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Forged Iron, Natural Fabric, Silo White, Textured Glass |
| Style | Transitional |
| Collection | Harper Springs D5321 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Harper D5321-22 48″ Round Dining Table from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.