Marisol D5132-14 Buffet
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Marisol D5132-76 Host Arm Chair (2/ctn)
Marisol D5132-21 Dining Table
Marisol D5132-63 Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Items We Think You Will Love..
Anacortes Server – ANASM9010
Treasures Hutch – Oak
British Isles Ob Wine Server – BRIOB9010
Islamorada Sideboard With Wine Rack
Beacon Sideboard – BEAPW9010
Bennett Server – BENSQ9020
Treasures Buffet – Oak
Chesney Server – CHSFB9010
Island Breeze 4-basket Vertical Storage Cabinet
Lawson Server
Lawson Server
British Isles Co Wine Server – BRICO9010
Marisol D5132-14 Buffet
Product Details
| Construction & Features | 3 felt lined top drawers. |
|---|---|
| Construction & Features | 1 adj. wood shelf behind each side wood door. |
| Construction & Features | 1 adj. wood shelf behind 2 center wood doors. |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back. |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides. |
| Construction & Features | sealed case piece. |
| Construction & Features | support leg w/ levelers. |
| Construction & Features | levelers. |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top, 100 lbs for each shelf. |
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 68.63 × 36 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Clear Glass/Mirror, Fawn, Graphite Metal, Oat Fabric, Snow Fox PU |
| Style | Transitional |
| Collection | Marisol D5132 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Marisol D5132-14 Buffet from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.