Marisol D5132-21 Dining Table
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Marisol D5132-14 Buffet
Marisol D5132-63 Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Marisol D5132-76 Host Arm Chair (2/ctn)
Items We Think You Will Love..
Farmhouse Trestle Table
British Isles Mb Extending Leg Table – BRIMB6310
Anacortes Dt Trestle Table – ANADT6300
Bremerton Wg Trestle Table – BRMWG6330
British Isles Ob Extending Leg Table – BRIOB6310
Farmhouse Gathering Table
Anacortes Pedestal Table – ANASM6200
Cattail Bungalow Amber Trestle Dining Table – CATAM6300
Anacortes Dt Leg Table – ANADT6340
Anacortes Leg Table – ANASM6340
Casual Loft Trestle Table – CAURH617L
Barbossa Leg Table – BABDC6300
Marisol D5132-21 Dining Table
Product Details
| Construction & Features | table can be extended to 113″x41″x30.5″ with two butterfly leaves (16″/pc). |
|---|---|
| Construction & Features | metal slide with self-driven guides. |
| Construction & Features | 1 bottom metal stretcher w/metal finished rosette decoration. |
| Construction & Features | levelers. |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top. |
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 81 × 30.5 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Clear Glass/Mirror, Fawn, Graphite Metal, Oat Fabric, Snow Fox PU |
| Style | Transitional |
| Collection | Marisol D5132 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Marisol D5132-21 Dining Table from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.