Sunset D5783-15 Server
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Sunset D5783-83 Counter Chair w/Upholstered Seat and Back (2/ctn)
Sunset D5783-42 Counter Table
Sunset D5783-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Sunset D5783-14 Buffet
Sunset D5783-63 Dining Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Sunset D5783-21 Trestle Dining Table
Sunset D5783-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
Sunset D5783-24 Round Dining Table
Items We Think You Will Love..
Double Bridge Sideboard
Henderson Sideboard – HDNMB9010
Bremerton Wg Server – BRMWG9020
Island Breeze 3-basket Storage Cabinet
British Isles Co Wine Server – BRICO9010
Treasures Hutch – Oak
Anacortes Server – ANASM9010
Bennett Server – BENSQ9020
Casual Loft Server – CAURH9010
Chesney Server – CHSFB9010
Lawson Server
Sunset D5783-15 Server
Product Details
| Dimensions | 68″W x 18″D x 36″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 172.72cm W x 45.72cm D x 91.44cm H |
| Construction & Features | 2 top felt lined drawers |
| Construction & Features | 4 fixed wood shelves |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | paper cord wrap on sides |
| Construction & Features | levelers |
| Weight | 199.44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 68 × 36 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sanibel Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Sunset Cove D5783 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Sunset D5783-15 Server from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.