Sunset D5783-21 Trestle Dining Table
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Sunset D5783-24 Round Dining Table
Sunset D5783-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
Sunset D5783-15 Server
Sunset D5783-14 Buffet
Sunset D5783-42 Counter Table
Sunset D5783-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Sunset D5783-83 Counter Chair w/Upholstered Seat and Back (2/ctn)
Sunset D5783-63 Dining Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Items We Think You Will Love..
Farmhouse Gathering Table
Chesney High Low Convertible Height Storage Table – CHSFB6300
Beacon Dinette – BEAPW6020
British Isles Mb Dropleaf Table – BRIMB6100
British Isles Mb Extending Leg Table – BRIMB6310
Casual Loft Trestle Table – CAURH617L
Anacortes Dt Trestle Table – ANADT6300
Bristol Point Wg Extending Leg Table – BTLWG6320
Barbossa Leg Table – BABDC6300
Bremerton So Trestle Table – BRMSO6330
Beacon Leg Table – BEAPW6300
Sunset D5783-21 Trestle Dining Table
Product Details
| Dimensions | 96″W x 40″D x 30″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 243.84cm W x 101.6cm D x 76.2cm H |
| Construction & Features | wood top |
| Construction & Features | wood base |
| Construction & Features | wood stretcher |
| Construction & Features | paper cord wrap on sides |
| Construction & Features | metal caps on feet |
| Construction & Features | levelers |
| Weight | 176.37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 96 × 30 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sanibel Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Sunset Cove D5783 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Sunset D5783-21 Trestle Dining Table from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.