Braelyn D5874-21 Trestle Dining Table
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Braelyn D5874-14 Buffet w/Stone Top
Braelyn D5874-01 Dining Cabinet
Braelyn D5874-63 Dining Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Braelyn D5874-20 Rectangular Dining Table
Braelyn D5874-76 Upholstered Host Arm Chair (2/ctn)
Braelyn D5874-15 Server
Braelyn D5874-68 Long Bench w/Upholstered Seat
Items We Think You Will Love..
Anacortes Pedestal Table – ANASM6200
Chesney High Low Convertible Height Storage Table – CHSFB6300
Beacon Dinette – BEAPW6020
Bremerton So Trestle Table – BRMSO6330
British Isles Co Dropleaf Table – BRICO6100
Farmhouse Trestle Table
Anacortes Dt Trestle Table – ANADT6300
British Isles Ob Extending Leg Table – BRIOB6310
British Isles Ob Dropleaf Table – BRIOB6100
Cattail Bungalow Natural Trestle Dining Table – CATNT6300
Braelyn D5874-21 Trestle Dining Table
Product Details
| Dimensions | 90″W x 40″D x 30″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 228.6cm W x 101.6cm D x 76.2cm H |
| Construction & Features | table can be extended to 114″x40″x30″ with one center removable ext. leaf (24″/pc) |
| Construction & Features | metal slide with self-driven guides |
| Construction & Features | bottom wood stretcher |
| Construction & Features | levelers |
| Weight | 224.87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 90 × 30 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Camino Opal Fabric, Dorian Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Braelyn D5874 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Braelyn D5874-21 Trestle Dining Table from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.