Braelyn D5874-76 Upholstered Host Arm Chair (2/ctn)
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Braelyn D5874-15 Server
Braelyn D5874-14 Buffet w/Stone Top
Braelyn D5874-01 Dining Cabinet
Braelyn D5874-20 Rectangular Dining Table
Braelyn D5874-68 Long Bench w/Upholstered Seat
Braelyn D5874-21 Trestle Dining Table
Braelyn D5874-63 Dining Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Items We Think You Will Love..
Bremerton So Splatback Chair – BRMSO235K
Double Bridge Counter Bench (RTA)
Double Bridge Splat Back Side Chair (RTA)
Anacortes Dt Bench – ANADT296K
British Isles Mb Napoleon Sidechair – BRIMB285K
Double Bridge Upholstered Side Chair (RTA)
Lawson Splat Back Side Chair (RTA)
Anacortes Bench – ANASM296K
Anacortes Shasta Side Chair – ANASM255K
British Isles Ob Napoleon Sidechair – BRIOB285K
Bennett Ladderback Arm Chair – BENSQ256K
Newport Splat Back Side Chair (RTA)
Braelyn D5874-76 Upholstered Host Arm Chair (2/ctn)
Product Details
| Dimensions | 27″W x 24.31″D x 30.25″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 68.58cm W x 61.75cm D x 76.84cm H |
| Construction & Features | upholstered seat and back |
| Construction & Features | floor protectors |
| Weight | 59 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.31 × 27 × 30.25 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Camino Opal Fabric, Dorian Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Braelyn D5874 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Braelyn D5874-76 Upholstered Host Arm Chair (2/ctn) from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.