Tristan D5878-64 Dining Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Tristan D5878-12 Sideboard
Tristan D5878-23 60″ Round Dining Table
Tristan D5878-73 Dining Arm Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Tristan D5878-01 Dining Cabinet
Tristan D5878-21 Trestle Dining Table
Tristan D5878-68A Backless Bench w/Upholstered Seat & U-Shaped Legs
Items We Think You Will Love..
Anacortes Dt Bench – ANADT296K
Double Bridge Splat Back Side Chair (RTA)
Newport Dining Bench
Farmhouse Windsor Back Side Chair
Farmhouse Windsor Back Arm Chair
Lawson Bench (RTA)
Lawson Splat Back Side Chair (RTA)
British Isles Mb Slatback Sidechair – BRIMB267K
Anacortes Bench – ANASM296K
British Isles Ob Napoleon Sidechair – BRIOB285K
Bennett Ladderback Upholstered Arm Chair – BENSQ236K
Lawson Bench (RTA)
Tristan D5878-64 Dining Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Product Details
| Dimensions | 19.75″W x 24.19″D x 36″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 50.16cm W x 61.44cm D x 91.44cm H |
| Construction & Features | upholstered seat and back |
| Construction & Features | wood stretchers |
| Construction & Features | floor protectors |
| Construction & Features | weight capacity: 225 lbs per seat |
| Weight | 225 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.19 × 19.75 × 36 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Swiss Coffee |
| Style | Transitional |
| Collection | Tristan – LT. Brown D5878 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Tristan D5878-64 Dining Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn) from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.