Tristan D5878-23 60″ Round Dining Table
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Tristan D5878-68A Backless Bench w/Upholstered Seat & U-Shaped Legs
Tristan D5878-01 Dining Cabinet
Tristan D5878-12 Sideboard
Tristan D5878-21 Trestle Dining Table
Tristan D5878-64 Dining Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Tristan D5878-73 Dining Arm Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Items We Think You Will Love..
Bristol Point Wg Extending Gathering Leg Table – BTLWG6750
Beacon Leg Table – BEAPW6300
Bristol Point Wg Extending Leg Table – BTLWG6320
Cattail Bungalow Natural Trestle Dining Table – CATNT6300
British Isles Co Dropleaf Table – BRICO6100
Anacortes Leg Table – ANASM6340
Bennett Trestle Table – BENSQ6300
Casual Loft Trestle Table – CAURH617L
British Isles Co Extending Leg Table – BRICO6310
Anacortes Dt Leg Table – ANADT6340
Tristan D5878-23 60″ Round Dining Table
Product Details
| Dimensions | 60″W x 60″D x 30″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 152.4cm W x 152.4cm D x 76.2cm H |
| Construction & Features | wood top |
| Construction & Features | wood base |
| Construction & Features | metal caps on feet |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 400 lbs |
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Swiss Coffee |
| Style | Industrial |
| Collection | Tristan – LT. Brown D5878 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Tristan D5878-23 60″ Round Dining Table from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.