Newport E5430-08 Large Console
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Newport E5430-05C Entertainment Wall
Newport E5430-35R Wood Right Pier KD
Newport E5430-25 Wood Hutch KD
Newport E5430-35L Wood Left Pier KD
Newport E5430-05 Console
Newport E5430-09 Small Console
Items We Think You Will Love..
Island Breeze 3-basket Entertainment Center
River Place Left Pier Top
Siesta Key 4-door Credenza
Lake House TV Console
Magnolia Manor Right Pier
Port Royale 4-door Credenza
River Place Right Pier Top
Eldora Media Console – ELDSB7700
Sanibel 4-door Credenza
Magnolia Manor Entertainment Hutch
River Place Left Pier Base
River Place Entertainment Center with Piers
Newport E5430-08 Large Console
Product Details
| Dimensions | 82.13″W x 18″D x 32″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 208.61cm W x 45.72cm D x 81.28cm H |
| Construction & Features | 2 wood framed glass doors in the center and 2 side wood doors |
| Construction & Features | 2 adj. wood shelves behind the center doors and 1 adj. wood shelf behind each side door |
| Construction & Features | wire management |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | the maximum size TV that this unit will accommodate is 75″ |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 82.13 × 32 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Alabaster |
| Style | Traditional |
| Collection | Newport E5430 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Newport E5430-08 Large Console from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.