Newport E5430-25 Wood Hutch KD
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Newport E5430-35R Wood Right Pier KD
Newport E5430-05 Console
Newport E5430-05C Entertainment Wall
Newport E5430-08 Large Console
Newport E5430-09 Small Console
Newport E5430-35L Wood Left Pier KD
Items We Think You Will Love..
River Place Right Pier Top
Magnolia Manor Entertainment Hutch
River Place Entertainment Hutch
River Place Right Pier Base
Marisol 74 Inch 4 Door Accent TV Stand
Magnolia Manor Right Pier
Westlake Occasional Tv Console – WSLCB7540
Lake House TV Console
Easton 82 Inch TV Console
Eldora Media Console – ELDSB7700
Newport E5430-25 Wood Hutch KD
Product Details
| Dimensions | 114″W x 18″D x 86″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 289.56cm W x 45.72cm D x 218.44cm H |
| Construction & Features | 2 wood framed glass doors in the center and 2 side wood doors |
| Construction & Features | 2 adj. wood shelves behind the center doors and 1 adj. wood shelf behind each side door |
| Construction & Features | wire management |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | the maximum size TV that this unit will accommodate is 70″ |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
| Construction & Features | 3-way touch lighting control and 2 LED lights |
| Construction & Features | 1 adj. wood shelf |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for shelf |
| Construction & Features | 1 wood framed tempered glass door at the top and 1 wood door at the bottom |
| Construction & Features | 1 LED light |
| Construction & Features | 3 adj. wood framed tempered glass shelves behind the top door and 1 adj. wood shelf behind the bottom door |
| Construction & Features | weight capacity: 100 lbs for each shelf |
| Weight | 88.18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 73 × 54 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Alabaster |
| Style | Traditional |
| Collection | Newport E5430 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Newport E5430-25 Wood Hutch KD from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.