Hadleigh T5558-52 Nesting Cocktail Table
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Hadleigh T5558-05 Round End Table
Hadleigh T5558-75 Demilune Sofa Table
Hadleigh T5558-34 Shaped Accent End Table
Items We Think You Will Love..
Morris Coffee Table in Espresso W/White Marble Top (3A Packing)
Greystone Mill Oval Cocktail Table
Arrowcreek Lift Top Cocktail Table
Islamorada Coffee Table
Lake House Lift Top Cocktail Table
Lake House Cocktail Table
Island Breeze 1-basket Coffee Table
Beckley Coffee Table Complete in White Marble Top
Marcello w/ White Top – Rectangular Coffee Table W/Casters
Pearl Coffee Table
Terri Coffee Table – 3A
Hadleigh T5558-52 Nesting Cocktail Table
Product Details
| Dimensions | 37″W x 31.5″D x 18″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 93.98cm W x 80.01cm D x 45.72cm H |
| Construction & Features | including one smaller table (33x25x15) with the same features of the large one |
| Construction & Features | wood top |
| Construction & Features | wood stretcher |
| Construction & Features | floor protectors |
| Weight | 55.12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.5 × 37 × 18 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Honey |
| Style | Transitional |
| Collection | Hadleigh Brown T5558 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Hadleigh T5558-52 Nesting Cocktail Table from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.