Paxton T4805-43 Rectangular Cocktail Table w/Casters
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Paxton T4805-50 Lift Top Storage Cocktail Table w/Casters
Paxton T4805-03 Rectangular End Table
Paxton T4805-73 Rectangular Sofa Table
Paxton T4805-35 Round Accent End Table
Paxton T4805-10 Chairside End Table
Items We Think You Will Love..
Riko Rectangular Coffee Table W/Gold Metal Leg
Lake House Cocktail Table
Stormy Ridge Occasional Cocktail Table – STOBL7130
Parkland Falls Square Lift Top Cocktail Table
Islamorada Coffee Table
Elsa Coffee Table Dark 3A packaging
Terri Coffee Table – 3A
Morris Coffee Table in Espresso W/White Marble Top (3A Packing)
Marcello w/ White Top – Rectangular Coffee Table W/Casters
Sutton Cocktail Table
Lake House Lift Top Cocktail Table
Uster Coffee Table W/Four storage Stools Grey
Paxton T4805-43 Rectangular Cocktail Table w/Casters
Product Details
| Dimensions | 50″W x 28″D x 18″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 127cm W x 71.12cm D x 45.72cm H |
| Construction & Features | 3 drawers |
| Construction & Features | 1 fixed bottom wood shelf |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | casters |
| Construction & Features | levelers |
| Weight | 103.62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 50 × 18 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dovetail Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Paxton Place T4805 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Paxton T4805-43 Rectangular Cocktail Table w/Casters from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.