Chesterfield T4717-50 Lift Top Storage Cocktail Table w/Casters
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Chesterfield T4717-10 Chairside End Table
Chesterfield T4717-03 Rectangular End Table
Chesterfield T4717-73 Rectangular Sofa Table
Items We Think You Will Love..
Sedona Cocktail Table
Elsa Coffee Table Dark 3A packaging
Uster Coffee Table W/Four storage Stools Grey
Lake House Lift Top Cocktail Table
Morris Coffee Table in Espresso W/White Marble Top (3A Packing)
Trinity Coffee Table
Lake House Lift Top Cocktail Table
Sutton Cocktail Table
Westlake Occasional Cocktail Table – WSLCB7110
Lake House Cocktail Table
Riko Rectangular Coffee Table W/Gold Metal Leg
Island Breeze 1-basket Coffee Table
Chesterfield T4717-50 Lift Top Storage Cocktail Table w/Casters
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Dimensions | 50″W x 28″D x 18″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 127cm W x 71.12cm D x 45.72cm H |
| Construction & Features | lift top rises 11.88″ above the top table surface when fully extended |
| Construction & Features | height of fully extended lift top is 28.88″ from the floor |
| Construction & Features | 4 wood doors at front and back with metal inserts |
| Construction & Features | decorative metal accents |
| Construction & Features | casters |
| Construction & Features | floor protectors |
| Weight | 108.03 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 50 × 18 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Farmhouse Timber, Forged Iron |
| Style | Industrial |
| Collection | Chesterfield T4717 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Chesterfield T4717-50 Lift Top Storage Cocktail Table w/Casters from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.