Durant T5814-02 Shelf End Table
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Durant T5814-72 Sofa Table
Durant T5814-45 Round Cocktail Table w/Casters
Items We Think You Will Love..
Lake House Tiered Table
Lake House Square Lamp Table
Islamorada End Table
Marcello w/ White Top – End table
Iris CH020 Snack Table Clear 3A – Packaging
Island Breeze 1-basket End Table
Sedona End Table
Beckley End Table Complete in White Marble Top
Parkland Falls Rectangular End Table
Lake House Square Lamp Table
Westlake Occasional End Table With Shelf – WSLCB7010
Lake House End Table
Durant T5814-02 Shelf End Table
Product Details
| Dimensions | 22″W x 22″D x 24″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 55.88cm W x 55.88cm D x 60.96cm H |
| Construction & Features | 5mm tempered clear glass insert on wood top |
| Construction & Features | 1 fixed middle wood shelf |
| Construction & Features | wood stretcher |
| Construction & Features | levelers |
| Weight | 23.15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 22 × 24 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Honey Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Durant T5814 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Durant T5814-02 Shelf End Table from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.