Sunset T5783-35 Drum Table
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Sunset T5783-52 Nesting Cocktail Table w/Casters
Sunset T5783-43 Rectangular Cocktail Table w/Casters
Sunset T5783-05 Round End Table
Sunset T5783-10 Chairside End Table
Items We Think You Will Love..
Greystone Mill End Table
Canyon Accent End Table
Marcello w/ White Top – End table
Stormy Ridge Occasional End Table – STOBL7010
Islamorada End Table
Riko Square End Table W/Gold Metal Leg
Sutton End Table
Iris CH020 Snack Table Clear 3A – Packaging
Lake House Square Lamp Table
Lake House End Table
Lake House Tiered Table
Lake House Square Lamp Table
Sunset T5783-35 Drum Table
Product Details
| Dimensions | 18″W x 18″D x 24″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 45.72cm W x 45.72cm D x 60.96cm H |
| Construction & Features | 5mm tempered clear glass insert on wood top |
| Construction & Features | open cane under the glass top |
| Construction & Features | 1 bottom fixed wood shelf |
| Construction & Features | paper cord wrap on legs |
| Construction & Features | levelers |
| Weight | 15.43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 18 × 24 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sanibel Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Sunset Cove T5783 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Sunset T5783-35 Drum Table from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.