Merrifield B5906-42 Portrait Mirror
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Merrifield B5906-54 Complete Queen Panel Bed
Merrifield B5906-55 Complete Queen Panel Bed w/Upholstered Headboard
Merrifield B5906-88 Complete Twin Panel Bed
Merrifield B5906-54A Complete Queen Panel Storage Bed
Merrifield B5906-64 Complete King Panel Bed
Merrifield B5906-89 Complete Twin Panel Bed w/Upholstered Headboard
Merrifield B5906-10 Drawer Chest
Merrifield B5906-65 Complete King Panel Bed w/Upholstered Headboard
Merrifield B5906-64A Complete King Panel Storage Bed
Merrifield B5906-98 Complete Full Panel Bed
Merrifield B5906-22 Double Drawer Dresser
Items We Think You Will Love..
Grandpas Cabin Mirror
Surfside Mirror
Westlake Cb Master Mirror – WSLCB5560
Glacier Point Gj Mirror – GLPGJ5550
River Place Mirror
Sun Valley Mirror – SUVCL5550
Westlake Dm Master Mirror – WSLDM5560
Amish Highlands Landscape Mirror – AHINT5550
Magnolia Manor Mirror
Monterey Mirror
Ralston Mirror – RANDA5550
Bryson Mirror – BRNSZ5550
Merrifield B5906-42 Portrait Mirror
Product Details
| Dimensions | 36″W x 1.25″D x 37.75″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 91.44cm W x 3.17cm D x 95.89cm H |
| Construction & Features | 5mm tempered clear glass w/ 1″ bevel |
| Weight | 82.59 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.25 × 36 × 37.75 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | M11291 Natural Fabric, Sandstone Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Merrifield B5906 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Merrifield B5906-42 Portrait Mirror from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.