Merrifield B5906-64 Complete King Panel Bed
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Merrifield B5906-54A Complete Queen Panel Storage Bed
Merrifield B5906-22 Double Drawer Dresser
Merrifield B5906-65 Complete King Panel Bed w/Upholstered Headboard
Merrifield B5906-42 Portrait Mirror
Merrifield B5906-01 Drawer Nightstand
Merrifield B5906-64A Complete King Panel Storage Bed
Merrifield B5906-54 Complete Queen Panel Bed
Merrifield B5906-89 Complete Twin Panel Bed w/Upholstered Headboard
Merrifield B5906-98 Complete Full Panel Bed
Merrifield B5906-88 Complete Twin Panel Bed
Merrifield B5906-10 Drawer Chest
Items We Think You Will Love..
Glacier Point Gj King Storage Bed – GLPGJ5131
McCoy King Storage Bed in Charcoal
Bryson Queen Panel Bed – BRNSZ5030
Bryson Cal King Panel Bed – BRNSZ5230
Amish Highlands Queen Arch Storage Bed – AHINT5071
Adamstown King Panel Bed – ADANT5170
Bridgestone Queen Panel Bed in Black
Bridgestone King Panel Bed in Black
Amish Highlands King Arch Storage Bed – AHINT5171
Adamstown Queen Panel Bed – ADANT5070
Glacier Point Gj Queen Storage Bed – GLPGJ5031
McCoy Queen Storage Bed in Charcoal
Merrifield B5906-64 Complete King Panel Bed
Product Details
| Dimensions | 78.63″W x 87″D x 55″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 199.72cm W x 220.98cm D x 139.7cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slats with support legs |
| Construction & Features | floor protectors |
| Construction & Features | weight capacity: 800 lbs |
| Weight | 800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 87 × 78.63 × 55 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | M11291 Natural Fabric, Sandstone Beige |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Merrifield B5906 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Merrifield B5906-64 Complete King Panel Bed from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.