Merrifield B5906-01 Drawer Nightstand
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Merrifield B5906-65 Complete King Panel Bed w/Upholstered Headboard
Merrifield B5906-22 Double Drawer Dresser
Merrifield B5906-54 Complete Queen Panel Bed
Merrifield B5906-55 Complete Queen Panel Bed w/Upholstered Headboard
Merrifield B5906-88 Complete Twin Panel Bed
Merrifield B5906-64A Complete King Panel Storage Bed
Merrifield B5906-64 Complete King Panel Bed
Merrifield B5906-89 Complete Twin Panel Bed w/Upholstered Headboard
Merrifield B5906-98 Complete Full Panel Bed
Merrifield B5906-10 Drawer Chest
Merrifield B5906-42 Portrait Mirror
Items We Think You Will Love..
Bryson Nightstand – BRNSZ5760
Vintage Series Open Night Stand – Black
Rio Nightstand with Electronic Features in White
Bridgestone 2-Drawer Nightstand with USB in Black
Bridgestone 2-Drawer Nightstand with USB in Antique White
Vintage Series Open Night Stand – Antique White
Miramar Electrified 3-drawer Woven Nightstand
Glacier Point Nightstand – GLPGR5750
Canterbury 2-Drawer Nightstand with USB in Grey
McCoy 2-Drawer Nightstand with USB in Antique White
Monterey 2 Drawer Electrified Nightstand
Whit-Ash 2-Drawer Nightstand with USB in Light Grey
Merrifield B5906-01 Drawer Nightstand
Product Details
| Dimensions | 24″W x 16.5″D x 24.5″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 60.96cm W x 41.91cm D x 62.23cm H |
| Construction & Features | 2 drawers |
| Construction & Features | laminated drawers w/french dovetail in front & screws in back |
| Construction & Features | side mount soft close ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | levelers at front feet |
| Construction & Features | floor protectors at back feet |
| Construction & Features | USB charger and type C |
| Weight | 103.54 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.5 × 24 × 24.5 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | M11291 Natural Fabric, Sandstone Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Merrifield B5906 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Merrifield B5906-01 Drawer Nightstand from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.