Lorelei B5893-72 Complete Cal.King Upholstered Sleigh Bed
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Lorelei B5893-62 Complete King Upholstered Sleigh Bed
Lorelei B5893-10 Drawer Chest
Lorelei B5893-40 Landscape Mirror
Lorelei B5893-01 Drawer Nightstand
Lorelei B5893-52 Complete Queen Upholstered Sleigh Bed
Lorelei B5893-54 Complete Queen Panel Bed
Lorelei B5893-64 Complete King Panel Bed
Lorelei B5893-74 Complete Cal.King Panel Bed
Lorelei B5893-22 Double Drawer Dresser
Items We Think You Will Love..
Bryson King Panel Bed – BRNSZ5130
McCoy Queen Storage Bed in Antique White
McCoy King Storage Bed in Antique White
Whit-Ash King Panel Bed in Light Grey
Surfside Bed
Geo Heights Cal King Panel Bed – GEOBT5230
Adamstown Queen Storage Bed – ADANT5071
Bridgestone Queen Panel Bed in Antique White
Geo Heights King Panel Bed – GEOBT5130
Maui Bed
Glacier Point Gj King Storage Bed – GLPGJ5131
Gallagher Queen Storage Bed – GALNH5031
Lorelei B5893-72 Complete Cal.King Upholstered Sleigh Bed
Product Details
| Dimensions | 82.5″W x 100.41″D x 61.75″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 209.55cm W x 255.04cm D x 156.84cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slats with support legs |
| Construction & Features | upholstery on headboard, footboard and rails |
| Construction & Features | floor protectors |
| Dimensions | 100.41 × 82.5 × 61.75 in |
|---|---|
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | A3140-2A (Sandshell) CO Fabric, Misty Cloud |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Lorelei B5893 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Lorelei B5893-72 Complete Cal.King Upholstered Sleigh Bed from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.