Lorelei B5893-54 Complete Queen Panel Bed
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Lorelei B5893-72 Complete Cal.King Upholstered Sleigh Bed
Lorelei B5893-22 Double Drawer Dresser
Lorelei B5893-64 Complete King Panel Bed
Lorelei B5893-01 Drawer Nightstand
Lorelei B5893-52 Complete Queen Upholstered Sleigh Bed
Lorelei B5893-10 Drawer Chest
Lorelei B5893-62 Complete King Upholstered Sleigh Bed
Lorelei B5893-74 Complete Cal.King Panel Bed
Lorelei B5893-40 Landscape Mirror
Items We Think You Will Love..
Adamstown Queen Storage Bed – ADANT5071
Gallagher Queen Storage Bed – GALNH5031
Gallagher Cal King Storage Bed – GALNH5231
Islamorada Bed
Amish Highlands King Arch Storage Bed – AHINT5171
Adamstown Queen Panel Bed – ADANT5070
Glacier Point Gj King Storage Bed – GLPGJ5131
Surfside Bed
Whit-Ash King Panel Bed in Light Grey
Amish Highlands Queen Arch Panel Bed – AHINT5070
Amish Highlands Queen Arch Storage Bed – AHINT5071
Adamstown King Panel Bed – ADANT5170
Lorelei B5893-54 Complete Queen Panel Bed
Product Details
| Dimensions | 65″W x 87.63″D x 59.72″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 165.1cm W x 222.58cm D x 151.69cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slats with support legs |
| Construction & Features | resin at headboard and footboard posts |
| Construction & Features | floor protectors |
| Dimensions | 87.63 × 65 × 59.72 in |
|---|---|
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | A3140-2A (Sandshell) CO Fabric, Misty Cloud |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Lorelei B5893 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Lorelei B5893-54 Complete Queen Panel Bed from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.