Lorelei B5893-01 Drawer Nightstand
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Lorelei B5893-62 Complete King Upholstered Sleigh Bed
Lorelei B5893-40 Landscape Mirror
Lorelei B5893-74 Complete Cal.King Panel Bed
Lorelei B5893-64 Complete King Panel Bed
Lorelei B5893-54 Complete Queen Panel Bed
Lorelei B5893-22 Double Drawer Dresser
Lorelei B5893-10 Drawer Chest
Lorelei B5893-52 Complete Queen Upholstered Sleigh Bed
Lorelei B5893-72 Complete Cal.King Upholstered Sleigh Bed
Items We Think You Will Love..
Avalanche 3-Drawer Nightstand with USB in Antique White
Adamstown Nightstand – ADANT5750
Geo Heights Nightstand – GEOBT5750
McCoy 2-Drawer Nightstand with USB in Charcoal
Rio Nightstand with Electronic Features in White
Amish Highlands Nightstand – AHINT5750
Vintage Series Open Night Stand – Black
Surfside 1-drawer / 2-door Electrified Nightstand
Glacier Point Nightstand – GLPGR5750
Bridgestone 2-Drawer Nightstand with USB in Antique White
Cape May Electrified Nightstand
Canterbury 2-Drawer Nightstand with USB in Grey
Lorelei B5893-01 Drawer Nightstand
Product Details
| Dimensions | 30″W x 18″D x 27.75″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 76.2cm W x 45.72cm D x 70.48cm H |
| Construction & Features | 2 drawers with felt lined top drawer |
| Construction & Features | resin end panels |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | wire management |
| Construction & Features | levelers at front feet |
| Construction & Features | USB charger and type C |
| Weight | 88.18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 30 × 27.75 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | A3140-2A (Sandshell) CO Fabric, Misty Cloud |
| Style | Transitional |
| Collection | Lorelei B5893 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Lorelei B5893-01 Drawer Nightstand from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.