Willowbrook B5324-75B Complete Cal.King Wall Bed w/Upholstered HB
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Willowbrook B5324-01 Drawer Nightstand
Willowbrook B5324-65B Complete King Wall Bed w/Upholstered HB
Willowbrook B5324-64A Complete King Panel Storage Bed
Willowbrook B5324-64 Complete King Panel Bed
Willowbrook B5324-65A Complete King Panel Storage Bed w/Upholstered Headboard
Willowbrook B5324-20 Drawer Dresser
Willowbrook B5324-55B Complete Queen Wall Bed w/Upholstered HB
Willowbrook B5324-75A Complete Cal.King Panel Storage Bed w/Upholstered Headboard
Willowbrook B5324-64B Complete King Wall Bed
Willowbrook B5324-05 Open Nightstand
Willowbrook B5324-55A Complete Queen Panel Storage Bed w/Upholstered Headboard
Willowbrook B5324-54 Complete Queen Panel Bed
Items We Think You Will Love..
Amish Highlands Queen Arch Storage Bed – AHINT5071
Bridgestone Queen Panel Bed in Black
Geo Heights Cal King Panel Bed – GEOBT5230
Adamstown King Storage Bed – ADANT5171
Bryson Queen Panel Bed – BRNSZ5030
Geo Heights King Panel Bed – GEOBT5130
Bryson Cal King Panel Bed – BRNSZ5230
Amish Highlands Queen Arch Panel Bed – AHINT5070
Islamorada Bed
Bridgestone King Panel Bed in Black
Whit-Ash King Panel Bed in Light Grey
McCoy King Storage Bed in Antique White
Willowbrook B5324-75B Complete Cal.King Wall Bed w/Upholstered HB
Product Details
| Dimensions | 130.13″W x 90.75″D x 62″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 330.53cm W x 230.5cm D x 157.48cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slats with support legs |
| Construction & Features | upholstery on headboard |
| Construction & Features | floor protectors |
| Construction & Features | configuring with 2 open nightstands and hutches on sides |
| Construction & Features | Features of Open Nighstand and Hutch: |
| Construction & Features | 1 felt lined drawer on top |
| Construction & Features | 2 fixed bottom wood shelves |
| Construction & Features | tinted drawer w/english dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | wire management |
| Construction & Features | USB charger |
| Construction & Features | weight capacity: 50 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
| Construction & Features | 1 metal lamp shade on top |
| Construction & Features | 3-way touch lighting control and 1 LED light w/wire management |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90.75 × 130.13 × 62 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Egg Shell White w/slight rub through, M10868 Natural Fabric |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Willowbrook B5324 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Willowbrook B5324-75B Complete Cal.King Wall Bed w/Upholstered HB from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.