Chesters B5405-10 Drawer Chest
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Chesters B5405-74 Complete Cal.King Panel Bed
Chesters B5405-65 Complete King Panel Storage Bed
Chesters B5405-20 Drawer Dresser
Chesters B5405-64 Complete King Panel Bed
Chesters B5405-75 Complete Cal.King Panel Storage Bed
Chesters B5405-54 Complete Queen Panel Bed
Chesters B5405-42 Portrait Mirror
Chesters B5405-66 Complete King Poster Bed
Chesters B5405-05 Open Nightstand
Chesters B5405-55 Complete Queen Panel Storage Bed
Chesters B5405-01 Drawer Nightstand
Items We Think You Will Love..
Bridgestone 6-Drawer Chest in Antique White
Amish Highlands 5 Drawer Chest – AHINT5600
Ocean Isles 5 Drawer Woven Chest
Colorado City 5-Drawer Chest in Charcoal
Miramar Woven Mirrored Door Chest
Islamorada 4 Drawer Chest / Single Chest
McCoy 5-Drawer Chest in Charcoal
Mission Hill Bedroom 6 Drawer Chest – MIHHA5600
Mission Hill Bedroom Door Chest – MIHHA5650
Canterbury 5-Drawer Chest in Grey
Amish Highlands Mule Chest – AHINT5700
Chesters B5405-10 Drawer Chest
Product Details
| Construction & Features | 5 drawers with felt lined top drawer. |
|---|---|
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back. |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides. |
| Construction & Features | sealed case piece. |
| Construction & Features | metal with nails decoration at top 2 sides. |
| Construction & Features | weight capacity: 150 lbs for top. |
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 46 × 54 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Aged Iron, Alabaster |
| Style | Transitional |
| Collection | Chesters Mill B5405 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Chesters B5405-10 Drawer Chest from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.