Newport B5430-32 Gentleman’s Chest
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Newport B5430-75 Complete Cal.King Shutter Panel Bed
Newport B5430-10 Drawer Chest
Newport B5430-64 Complete King Panel Bed
Newport B5430-01 Drawer Nightstand
Newport B5430-40 Landscape Mirror
Newport B5430-55 Complete Queen Shutter Panel Bed
Newport B5430-54 Complete Queen Panel Bed
Newport B5430-65 Complete King Shutter Panel Bed
Newport B5430-74 Complete Cal.King Panel Bed
Newport B5430-20 Drawer Dresser
Items We Think You Will Love..
Colorado City 5-Drawer Chest in Charcoal
Islamorada 5 Drawer Chest
McCoy 5-Drawer Chest in Antique White
Glacier Point Gj Chest – GLPGJ5600
Mission Hill Bedroom Door Chest – MIHHA5650
Bridgestone 6-Drawer Chest in Black
Glacier Point Lingerie Chest – GLPGR5700
Geo Heights Chest – GEOBT5600
Whit-Ash 5-Drawer Door Chest in Light Grey
Bridgestone 6-Drawer Chest in Antique White
Colorado City 6-Drawer Door Chest in Charcoal
Newport B5430-32 Gentleman’s Chest
Product Details
| Dimensions | 45″W x 20″D x 68″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 114.3cm W x 50.8cm D x 172.72cm H |
| Construction & Features | 1 sliding wood door |
| Construction & Features | 6 drawers with felt lined top drawer on the left |
| Construction & Features | 2 adj. wood shelves, 1 clothes rod and 2 drawers on the right |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | adj. shelves and back panel are of MDF with pine veneer |
| Construction & Features | weight capacity: 150 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 45 × 68 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Alabaster |
| Style | Traditional |
| Collection | Newport B5430 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Newport B5430-32 Gentleman’s Chest from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.