Newport B5430-01 Drawer Nightstand
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Newport B5430-74 Complete Cal.King Panel Bed
Newport B5430-32 Gentleman’s Chest
Newport B5430-75 Complete Cal.King Shutter Panel Bed
Newport B5430-20 Drawer Dresser
Newport B5430-40 Landscape Mirror
Newport B5430-65 Complete King Shutter Panel Bed
Newport B5430-64 Complete King Panel Bed
Newport B5430-55 Complete Queen Shutter Panel Bed
Newport B5430-54 Complete Queen Panel Bed
Newport B5430-10 Drawer Chest
Items We Think You Will Love..
Adamstown Nightstand – ADANT5750
Monterey 2 Drawer Electrified Nightstand
Westland 2-Drawer Nightstand in Almond
Canterbury 2-Drawer Nightstand with USB in Grey
McCoy 2-Drawer Nightstand with USB in Charcoal
Islamorada 1-drawer / 2-door Electrified Coastal Nightstand
Geo Heights Nightstand – GEOBT5750
Rio Nightstand with Electronic Features in Black
Cape May Electrified Nightstand
Mission Hill Bedroom Nightstand – MIHHA5750
McCoy 2-Drawer Nightstand with USB in Antique White
Vintage Series Open Night Stand – Antique White
Newport B5430-01 Drawer Nightstand
Product Details
| Dimensions | 29″W x 18″D x 29″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 73.66cm W x 45.72cm D x 73.66cm H |
| Construction & Features | 2 drawers with felt lined top drawer |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | on/off touch lighting control |
| Construction & Features | weight capacity: 50 lbs for top |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 29 × 29 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Alabaster |
| Style | Traditional |
| Collection | Newport B5430 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Newport B5430-01 Drawer Nightstand from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.