Newport B5430-20 Drawer Dresser
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Newport B5430-54 Complete Queen Panel Bed
Newport B5430-10 Drawer Chest
Newport B5430-74 Complete Cal.King Panel Bed
Newport B5430-40 Landscape Mirror
Newport B5430-32 Gentleman’s Chest
Newport B5430-55 Complete Queen Shutter Panel Bed
Newport B5430-65 Complete King Shutter Panel Bed
Newport B5430-64 Complete King Panel Bed
Newport B5430-75 Complete Cal.King Shutter Panel Bed
Newport B5430-01 Drawer Nightstand
Items We Think You Will Love..
Westland Dresser and Mirror Set in Almond
Surfside 6-drawer / 2-door Dresser
Whit-Ash Dresser and Mirror Set in Light Grey
Avalanche 8-Drawer Dresser in Antique White
Colorado City 9-Drawer Dresser in Charcoal
Alana Dresser
Ocean Isles 6 Drawer Woven Dresser
Colorado City Dresser and Mirror Set in Charcoal
Amish Highlands Dresser – AHINT5500
Glacier Point Dresser – GLPGR5500
Bridgestone 7-Drawer Dresser in Antique White
Westland 6-Drawer Dresser in Almond
Newport B5430-20 Drawer Dresser
Product Details
| Dimensions | 68″W x 18″D x 40″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 172.72cm W x 45.72cm D x 101.6cm H |
| Construction & Features | 9 drawers with 3 felt lined top drawers |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top |
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 68 × 40 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Alabaster |
| Style | Traditional |
| Collection | Newport B5430 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Newport B5430-20 Drawer Dresser from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.