Rowan B5769-20 Drawer Dresser
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Rowan B5769-03 Door Nightstand
Rowan B5769-10 Drawer Chest
Rowan B5769-01 Drawer Nightstand
Rowan B5769-65 Complete King Upholstered Panel Bed
Rowan B5769-13 Door Chest
Rowan B5769-54 Complete Queen Panel Bed
Rowan B5769-55 Complete Queen Upholstered Panel Bed
Rowan B5769-05 Open Nightstand
Rowan B5769-64 Complete King Panel Bed
Rowan B5769-40 Landscape Mirror
Items We Think You Will Love..
Alana Dresser
Avalanche Dresser and Mirror Set in Antique White
Surfside 6-drawer / 2-door Dresser
McCoy Dresser and Mirror Set in Charcoal
Bridgestone Dresser and Mirror Set in Black
Bridgestone Dresser and Mirror Set in Antique White
Adamstown Dresser – ADANT5500
Glacier Point Dresser – GLPGR5500
Islamorada 6-drawer / 2-door Dresser
Whit-Ash Dresser and Mirror Set in Light Grey
Geo Heights Dresser – GEOBT5500
McCoy Dresser and Mirror Set in Antique White
Rowan B5769-20 Drawer Dresser
Product Details
| Dimensions | 66″W x 20″D x 42″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 167.64cm W x 50.8cm D x 106.68cm H |
| Construction & Features | 8 drawers with 2 felt lined top drawers |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | center support rail w/levelers |
| Construction & Features | levelers |
| Weight | 205.03 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 66 × 42 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Espresso |
| Style | Coastal/Cottage |
| Collection | Rowan B5769 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Rowan B5769-20 Drawer Dresser from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.