Westley B4399-20 Drawer Dresser
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Westley B4399-54 Complete Queen Panel Bed with Regular Rails
Westley B4399-55 Complete Queen Panel Bed with Storage Rails
Westley B4399-69 Complete King Lamp Panel Bed with Regular Rails
Westley B4399-01 Drawer Nightstand
Westley B4399-59 Complete Queen Lamp Panel Bed with Regular Rails
Westley B4399-64 Complete King Panel Bed with Regular Rails
Westley B4399-59B Complete Queen Lamp Panel Storage Bed
Westley B4399-13 Door Chest
Westley B4399-10 Drawer Chest
Westley B4399-65 Complete King Panel Bed with Storage Rails
Westley B4399-40 Landscape Mirror
Westley B4399-75 Complete Cal.King Panel Bed with Storage Rails
Items We Think You Will Love..
Amish Highlands Dressing Mirror – AHINT556T
Islamorada 6-drawer / 2-door Dresser
Surfside 6-drawer / 2-door Dresser
Bridgestone 7-Drawer Dresser in Black
Monterey 9 Drawer Dresser
McCoy Dresser and Mirror Set in Charcoal
Westland 6-Drawer Dresser in Almond
Grant Park Dresser Mirror – GPKPE5550
Adamstown Dresser – ADANT5500
Avalanche Dresser and Mirror Set in Antique White
Gallagher Dresser – GALNH5510
Alana Dresser
Westley B4399-20 Drawer Dresser
Product Details
| Dimensions | 64″W x 19″D x 38″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 162.56cm W x 48.26cm D x 96.52cm H |
| Construction & Features | 7 drawers with 2 felt lined top drawers, 1 drop down drawer front in the center top |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | wire management |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top |
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 64 × 38 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Black |
| Detail Color | Graphite |
| Style | Transitional |
| Collection | Westley Falls B4399 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Westley B4399-20 Drawer Dresser from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.