Westley B4399-01 Drawer Nightstand
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Westley B4399-13 Door Chest
Westley B4399-40 Landscape Mirror
Westley B4399-06 Small Drawer Nightstand
Westley B4399-55 Complete Queen Panel Bed with Storage Rails
Westley B4399-74 Complete Cal.King Panel Bed with Regular Rails
Westley B4399-54 Complete Queen Panel Bed with Regular Rails
Westley B4399-59 Complete Queen Lamp Panel Bed with Regular Rails
Westley B4399-65 Complete King Panel Bed with Storage Rails
Westley B4399-20 Drawer Dresser
Westley B4399-10 Drawer Chest
Westley B4399-79 Complete Cal.King Lamp Panel Bed with Regular Rails
Westley B4399-69B Complete King Lamp Panel Storage Bed
Items We Think You Will Love..
Amish Highlands Nightstand – AHINT5750
Bryson Nightstand – BRNSZ5760
Islamorada 1-drawer / 2-door Electrified Coastal Nightstand
Adamstown Nightstand – ADANT5750
Ralston Nightstand – RANDA5750
Cape May Electrified Nightstand
Bridgestone 2-Drawer Nightstand with USB in Black
Colorado City 2-Drawer Nightstand with USB in Charcoal
Vintage Series Open Night Stand – Antique White
Bridgestone 2-Drawer Nightstand with USB in Antique White
Monterey 2 Drawer Electrified Nightstand
Glacier Point Gj Nightstand – GLPGJ5750
Westley B4399-01 Drawer Nightstand
Product Details
| Dimensions | 29″W x 17″D x 28″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 73.66cm W x 43.18cm D x 71.12cm H |
| Construction & Features | 3 drawers with felt lined top drawer |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | weight capacity: 50 lbs for top |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 29 × 28 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Black |
| Detail Color | Graphite |
| Style | Transitional |
| Collection | Westley Falls B4399 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Westley B4399-01 Drawer Nightstand from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.